پایان 6 ماهگی و آغاز غذاهای کمکی

on 29 خرداد, 1390

 

لیانا 6 ماه است که پا در این دنیا گذاشته است و تا کنون جز شیر مادرش چیزی نخورده حالا می خواهیم او را با غذاهای دیگری آشنا کنیم آیا اکنون زمان مناسبی است ؟»این ها پدر لیانای 6 ماه پرسیده است ، کارشناسان گروه تولیدی سیب سبز در پاسخ به این سوال می گویند: همان ‌طور که مطالعات مختلفی در سراسر دنیا، در کشورهای در حال توسعه و توسعه‌ یافته نشان داده و مورد تایید سازمان جهانی بهداشت، یونیسف و آکادمی کودکان آمریکا و کانادا، استرالیا، اروپای غربی و... است بهترین تغذیه تا پایان 6 ماهگی تنها شیر مادر است. 

 

 

تا قبل از این سن، شیر مادر برای رشد شیرخوار کافی است. غذای اصلی بچه ‌ها شیر است و اگر احیانا شیر مادر ناکافی باشد پزشک باید قبل از 6 ماهگی برای شیرخوار شیرخشک تجویز کند و رشد او را با شیرخشک یا شیر کمکی تامین کند.  اگر منحنی رشد دچار افت شد، والدین باید بلافاصله با تجویز پزشک به شیرخوار شیرخشک بدهند البته در وعده‌ های شبانه‌ روز نباید این میزان شیرخشک زیاد باشد بلکه باید با استکان، لیوان، قاشق یا حتی با سرنگ و قطره‌ چکان و نه با شیشه به شیرخوار شیرخشک بدهند و البته ابتدا باید مادر از هر دو سینه به شیرخوار شیر بدهد و بعد از این که مطمئن شد هر دو سینه کاملا تخلیه شده‌ و با این حال شیرخوار گرسنه است و منحنی رشد رو به کاهش است بلافاصله بعد از وعده‌ های شیردهی می ‌تواند شیرخشک از قبل آماده را به شیرخوار بدهد. 

اما اینکه چرا تا به این حد به دادن تنها شیر مادر تا پیش از 6 ماهگی تاکید می ‌شود باید گفت ؛شیر مادر علاوه بر این که غذای کاملی است مواد مختلفی برای جلوگیری از عفونت، آلرژی و بسیاری از بیماری‌ های دوران بزرگسالی دارد و توصیه همگانی بر آن است که تا پایان 6 ماهگی تنها شیر مادر داده شود. یکی از عیب‌ های آغاز زود هنگام غذای کمکی این است که غذای کمکی خطر آلرژی و اسهال را افزایش می ‌دهد. 

در پایان 6 ماهگی تکامل دستگاه گوارش بیشتر و احتمال آلرژی کمتر می‌ شود و درصد عفونت‌ های گوارشی هم پایین می ‌آید. مطالعات دنیا نشان داده حتی افرادی که تا پایان 9 ماهگی فقط به شیرخوار شیر مادر می‌ دهند فرزندان سالم‌ تری دارند. هیچ دلیلی وجود ندارد که بخواهیم غذای کمکی را زودتر شروع کنیم. اگر هم در پایان 6 ماهگی غذای کمکی را آغاز می ‌کنیم تنها برای آشنا کردن شیرخوار با طعم غذاها و عادت دادن او به غذاخوردن با دست و قاشق است. غذای کمکی بیشتر برای آموزش است نه برای این که شیرخوار به این مواد نیاز دارد.

 

طراحی سایت

بیمه خدمات درمانی تهران

تاتو ابرو

پاک کردن تاتو ابرو

آشپزخانه صنعتی

آموزش پیانو

سولفژ

هارمونی

ارکستراسیون

صندوق نسوز

گاو صندوق

درب ضد سرفت

درب خزانه

ایمپلنت

دندانپزشکی ترمیمی

شیرآلات

شیرآالات صنعتی

شیر پروانه ای

میراب

شرکت میراب

فوم بتن

فوم بتون

کلاه گیس

پوستیژ

بلیط هواپیما