تنهایم بگذار...

on 08 تیر, 1390

 

اگر شما هم شاغل هستید و نگران تنها ماندن فرزندتان ، اگر مجبور شده اید که برای چند روزی صبح ها کودکتان را تنها بگذارید و اگر به هر دلیلی فکر می کنید وقت آن رسیده که کودکتان در خانه تنها بماند ، این مطلب را بخوانید.

 

 

 

والدين شاغل براي بزرگ كردن فرزندانشان دغدغه‌هاي بسياري دارند. يكي از اين دغدغه‌ها تنها ماندن بچه‌ها در خانه است. البته ممكن است مادراني هم كه شاغل نيستند در شرايطي، بخواهند فرزندشان را در خانه تنها بگذارند. در اين بين بعضي از والدين كه دل نترسي دارند، به راحتي و بدون دلهره فرزندشان را حتي در سنين خيلي پايين، در خانه تنها مي‌گذارند و بعضي ديگر بسيار محتاطند و حتي وقتي فرزند نوجوانشان در خانه تنها بماند، مضطرب و نگران مي‌شوند. راستي آيا تنها گذاشتن بچه‌ها در خانه كار درستي است؟ براي اين‌كه بچه‌ها را تنها بگذاريم بايد چه آموزش‌هايي به آنها بدهيم؟ پرسش‌هايي نظير آنچه مطرح شد در اين زمينه وجود دارد كه جوابگويي به آنها براي راحت‌تر تصميم گرفتن درباره تنها ماندن فرزندانمان در خانه به ما كمك مي‌كند. 

شايد براي همه سوال باشد كه كودكان را از چه سني به بعد مي‌توان در خانه تنها گذاشت. كارشناسان گروه تولیدی سیب سبز معتقدند كه در سنين 8 تا 10 سال و در واقع دوران آخر دبستان، مي‌توان كودكان را در خانه تنها گذاشت.  اما نمي‌توان تنها به اين محدوده سني بسنده كرد.  ميزان باليدگي و رشد شناختي و عقلي و اجتماعي و شرايط محيطي و تجارب قبلي كودك و وجود يا عدم وجود مشكلات جسمي يا روان‌شناختي قبلي يا فعلي در فرزندمان در اين تصميم‌گيري نقش دارد.كودكي كه در زمينه مقابله با اتفاقات آموزش نديده، كودكي كه هنوز خطر را نمي‌شناسد و دست به كارهاي خطرناك مي‌زند، كودكي كه از تاريكي، تنها ماندن يا حبس شدن مي‌ترسد، كودكي كه مسائل امنيتي را ياد نگرفته يا كودكاني كه ناتواني جسمي خاصي دارند را نمي‌توان در خانه تنها گذاشت حتي اگر 8 يا 10 سال به بالا باشند. 

اگر كودكي را تنها مي‌گذاريد، بايد حس اعتماد و صميميت متقابلي بين كودك و والدين وجود داشته باشد. براي اين‌كه بتوانيد فرزندتان را در خانه تنها بگذاريد، بايد مطمئن باشيد كه او توانايي تنها ماندن در خانه را دارد و او نيز بايد آنقدر با شما صميمي و رو راست باشد كه با يك تعامل درست و منطقي بتواند از پس اين مسووليت بربيايد و هر اتفاقي را با شما در ميان بگذارد. اگر شما به فرزند خود اعتماد نداشته باشيد، هم خود آرام و قرار نداريد و هم اعتماد به نفس فرزندتان را با كنترل‌هاي بيش از حد و نگراني‌هاي غير منطقي از او خواهيد گرفت. 

باید به کودکتان ياد بدهيد که با غريبه‌ها حرف نزند و به آنها نگويد كه در خانه تنها است،همچنین باید به او بگوید در مواقع خطر چگونه فرار كند يا خود را از آن مصون بدارد؛ فرزند شما بايد بتواند از خيابان رد شود، سوار آسانسور شود يا با احتياط از پله‌ها بالا و پايين برود و تمام مسائلي را كه مربوط به رفت آمد به تنهايي مي‌شود را بتواند به درستي انجام دهد؛ اين موارد را بايد با تمرين‌هاي متوالي به فرزند خود ياد دهيد و هنگاهي كه خود نيز در خانه هستيد از او بخواهيد اينها را رعايت كند تا ببينيد كه ياد گرفته است يا نه. مثلا اگر در خانه اتفاقي افتاد، از او بخواهيد مديريت كند و خود تنها نظاره‌گر باشيد.

 

 

طراحی سایت

بیمه خدمات درمانی تهران

تاتو ابرو

پاک کردن تاتو ابرو

آشپزخانه صنعتی

آموزش پیانو

سولفژ

هارمونی

ارکستراسیون

صندوق نسوز

گاو صندوق

درب ضد سرفت

درب خزانه

ایمپلنت

دندانپزشکی ترمیمی

شیرآلات

شیرآالات صنعتی

شیر پروانه ای

میراب

شرکت میراب

فوم بتن

فوم بتون

کلاه گیس

پوستیژ

بلیط هواپیما