جواب در آستینم آماده است

on 18 تیر, 1390

 

حاضرجوابی یا به اصطلاح زبان درازی، یعنی پاسخگویی و واکنش سریع، گاه بی ادبانه و شرورانه کودک نسبت به بزرگترها است آنها فکر می کنند در صورت پاسخ سریع به حرف های شما نشانی از بزرگ شدنشان رو کرده اند و شما انها را بیشتر دوست دارید،زبان درازی شکلها و سطوح متفاوتی دارد و از مثلاً: «من از اسفناج خوشم نمی یاد، آشغاله!» گرفته تا «بابای بد!» زبان درازی محسوب می شود. حتی سرپیچی از انجام کار مانند «من حالشو ندارم، خودت اتاقم رو تمیز کن» هم مصداق حاضرجوابی یا زبان درازی در کودکان به حساب می آید. 

 

 

 اما ممکن است بچه متوجه نباشد که اینطور جواب دادن او زبان درازی و بی ادبی محسوب می شود. شاید فکر می کند فقط دارد عقیده خود را در مورد یک موقعیت خاص بیان می کند. گاهی اوقات، بچه ها دلیل خوبی برای اینگونه رفتارها دارند اما راه مناسبی برای ابراز آن بلد نیستند.   زبان درازی معمولاً روشی عادی برای کسب اعتماد به نفس در کودکان است. آنها به تجربه زبانی و شناخت محدودیت های آن به منظور یادگیری زبان و مهمتر از آن روش به کارگیری مهارتهای زبانی نیاز دارند.  بچه هایی که در محیطی زندگی می کنند یا درس می خوانند که اینگونه حرف زدن عادی است و بچه های دیگر هم نسبت به بزرگترهای خود بی احترامی می کنند، این کار را به سادگی یاد می گیرند.  اما فراموش نکنید که رفتار کودک و تأثیر منفی حاضرجوابی او را بر بزرگترها و اساساً دیگران، بابد با خونسردی و آرامش کامل توضیح دهید و عبارات جایگزینی را برایش مثال بزنید. اگر کودکتان آشفته وعصبانی به نظر می رسد، حرفهای او را برایش تکرار کنید و به او نشان دهید منظور او را می فهمید. مثلاً «فکر می کنم از اینکه باید اسباب بازیهایت را جمع کنی عصبانی شده ای.» درباره احساس او و خودتان با هم صحبت کنید و تأثیر رفتار بی ادبانه او را صادقانه توضیح دهید. به او بگویید به جای این رفتار، مثلاً می توانست بگوید: «الان کمی خسته هستم اما چند دقیقه دیگر آنها را جمع می کنم»؛ وقتی هم که کودکتان از عبارات مؤدبانه استفاده می کند و رفتارهای بی ادبانه قبلی را پس می زند، حتماً او را تشویق کنید. 

همچنین اجازه دهید بین «رفتاری تند» و «پیشنهاد شما» یکی را انتخاب کند ،از کودک خود بخواهید زبان درازی را متوقف کند و محترمانه حرف بزند. از «نه» گفتن به کودک نهراسید و این کار را تا وقتی ادامه دهید که کودک تغییر رفتار مثبتی از خود نشان دهد. اینکه به کودک اجازه دهید با شما یکی به دو کند اصلاً به نفع کودک نیست. بچه، بی ادبی را به سرعت یاد می گیرد و تغییر دادن این رفتار در کودک در آینده بسیار دشوار خواهد بود. اگر امروز به او یاد دهید چگونه با عصبانیت خود کنار بیاید و به روشی مناسب و مؤدبانه سخن بگوید، در درازمدت نتیجه بهتری خواهد داشت تا اینکه فقط بخواهید عصبانیت او را فرونشانید. 

 

 

 

طراحی سایت

بیمه خدمات درمانی تهران

تاتو ابرو

پاک کردن تاتو ابرو

آشپزخانه صنعتی

آموزش پیانو

سولفژ

هارمونی

ارکستراسیون

صندوق نسوز

گاو صندوق

درب ضد سرفت

درب خزانه

ایمپلنت

دندانپزشکی ترمیمی

شیرآلات

شیرآالات صنعتی

شیر پروانه ای

میراب

شرکت میراب

فوم بتن

فوم بتون

کلاه گیس

پوستیژ

بلیط هواپیما