مراکز فروش

کودک ، ترس و کابوس هایش

 

 هر شخصی از زمانی كه متولد مي‌شود شروع به شناخت دنياي اطرافش مي‌كند و هر چه بيشتر مي‌فهمد احساس امنيت خاطر بيشتري مي‌كند اما از آنچه كه نشناسد، مي‌ترسد.وقتي نيروي تخيل كودك رشد مي‌‌كند، همه جا غول و روح مي‌‌بيند در حالي كه يك نوجوان از اين‌كه ديگران درباره او و تغييرات بدني‌اش چگونه فكر مي‌كنند، مي‌‌ترسد. ترسيدن كودك سه ساله از غول طبيعي است، ولي بچه دوازده ساله‌اي كه جرات نمي‌كند بخوابد، حتماً مشكلي دارد.

 

 

یك فوق تخصص روانپزشكی كودكان و نوجوانان در این باره می گوید:«كودكان اغلب از سن ۳ سالگی درگیر كابوس های شبانه می‌شوند و این كابوس ها در سن 4 تا 6 سالگی به اوج خود می‌رسد. این در حالی است كه سن شروع كابوسهای شبانه در دختران دیرتر از پسرها است.» دكتر محمدرضا صدرعاملی می افزاید:« کودکان نگران بیشتر با بروز كابوس‌های شبانه روبرو می شوند. پدر و مادر در صورت برخورد با چنین موقعیت‌هایی باید ابتدا كودك را از خواب بیدار کنند و سعی كنند او را آرام كرده و او را از این که در جای امنی قرار دارد مطمئن کنند. به گفته این روانپزشک، لازم نیست پدر و مادر، بی درنگ درباره كابوس با كودك گفت و و کنند.» وی در مورد بروز كابوس در كودكان می گوید:« قرار گرفتن آن ها در یك محیط و یا شرایط اضطراب آور، بیماری و وجود درد در كودك، هیجان‌های بیش از اندازه، دیدن برنامه‌ های خشن  و ترسناك از تلویزیون و حتی بی‌توجهی پدر و مادر کودکان را دچار كابوس¬های شبانه می¬کند.
دكتر صدر عاملی همچنین برای پیشگیری از دیدن كابوس در كودكان توصیه می کند که بهتر است در طول روز درباره مشكلات و نگرانی‌های كودك با او گفت و گو كنیم تا زمینه اصلی ناراحتی او را بیابیم. سعی كنیم دوراندیش باشیم و در صورتی كه كودك فعالیت جدیدی را آغاز می‌كند، از پیش او را برای پذیرش این فعالیت آماده كنیم تا در اثر نگرانی ناشی از یك فعالیت جدید، درگیر كابوس‌های شبانه نشود.
علاوه بر این از جمله ترس‌هاي مهم در رابطه با والدين، ترس از جدايي است كه مي‌‌بينيم از هشت ماهگي تا سه سالگي از ترس‌هاي شايع به شمار مي‌‌رود. كودك نمي‌خواهد از والدينش جدا شود. او مي‌‌ترسد و نامطمئن است و به جستجوي راه‌هاي مختلف براي گريز از رفتن به تختخواب و مدرسه مي‌‌پردازد. زيرا مطمئن نيست كه وقتي از خواب بيدار مي‌شود يا از مدرسه بازمي گردد والدينش را ببيند. از آنجايي كه شما نمي‌توانيد هميشه در كنار او باشيد، بنابراين كودك بايد بر اين ترس غلبه كند تا بتواند از زندگي طبيعي برخوردار باشد.شما نمي‌توانيد از پيدايش اين ترس‌ها جلوگيري كنيد، اما مي‌‌توانيد به كودك خود كمك كنيد. 
اين نكته مهمي است كه به كودك خود بگوييد كه او را درك مي‌‌كنيد، به آنها بگوييد كه شما هم وقتي كوچك بوديد از چيزهاي مشابهي مي‌‌ترسيديد. گفتگو و صحبت در مورد ترس‌هاي كودكيتان به فرزندتان مي‌‌فهماند كه ترس و وحشت او مسأله بزرگي نيست. به علاوه توضيح شما به كودك كمك مي‌‌كند كه احساس خود را در مورد ترسش بيان كند. به ياد داشته باشيد كه هرچه كودك بيشتر در مورد احساسات خود صحبت كند، به همان نسبت از اهميت مسأله ترس كاسته خواهد شد. با ايجاد يك شبكه امن، كودك مي‌‌آموزد كه بر ترس خود غلبه كند. كودكي كه ترسيده است در جستجوي افراد قوي و آرامي است كه به او احساس امنيت ببخشند و خود نترسند. بنابراين قوي بودن شما كمك بزرگي به فرزندتان است.
 

 

طراحی سایت

بیمه خدمات درمانی تهران

تاتو ابرو

پاک کردن تاتو ابرو

آشپزخانه صنعتی

آموزش پیانو

سولفژ

هارمونی

ارکستراسیون

صندوق نسوز

گاو صندوق

درب ضد سرفت

درب خزانه

ایمپلنت

دندانپزشکی ترمیمی

شیرآلات

شیرآالات صنعتی

شیر پروانه ای

میراب

شرکت میراب

فوم بتن

فوم بتون

کلاه گیس

پوستیژ

بلیط هواپیما